• Track Champion Under 8 Girl

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 8 Girl Shield
    YEAR AWARDED TO
    2014 Mia Anslow
    2015 Not Awarded
    2016 Not Awarded
    2017 Not Awarded
  • Track Champion Under 8 Boy

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 8 Boy Shield
    YEAR AWARDED TO
    2014 Noah Thomas
    2015 Ethan Stainke
    2016 Not Awarded
    2017 Not Awarded
  • Track Champion Under 10 Girl

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 10 Girl Shield
    YEAR AWARDED TO
    2009 Georgina Hilleard
    2010 Katie Britton
    2011 Katie Britton
    2014 Fern Roberts
    2015 Mia Anslow
    2016 Not Awarded
    2017 Not Awarded
  • Track Champion Under 10 Boy

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 10 Boy Shield
    YEAR AWARDED TO
    2009 Matthew Lewis
    2010 Matthew Lewis
    2011 Adam Phillips
    2012 Adam Phillips
    2013 Alex Thompson
    2014 Reuben James
    2015 Thomas White
    2016 Not Awarded
    2017 Not Awarded
  • Track Champion Under 12 Girl

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 12 Girl Shield
    YEAR AWARDED TO
    2009 Jess Ansell
    2010 Georgia Hilleard
    2011 Georgia Hilleard
    2012 No Rider
    2013 Holly Owens
    2014 Bethany Harris
    2015 Grace Lister
    2016 Grace Lister
    2017 Not Awarded
  • Track Champion Under 12 Boy

    Wolverhampton Wheelers Track Champion Under 12 Boy Shield
    YEAR AWARDED TO
    2009 Matthew Lewis
    2010 Ross McDonald
    2011 Matthew Lewis
    2012 William Manfield
    2013 Adam Phillips
    2014 Ethan Roberts
    2015 Alex Thomson
    2016 Thomas White
    2017 Thomas White
  • Wolverhampton Wheelers Under 14 Girl Track Champion

    Wolverhampton Wheelers Under 14 Girl Track Champion
    The Dave Cunningham Shield
    YEAR AWARDED TO
    2009 Lauren Pestana
    2010 Jess Ansell
    2011 Jess Ansell
    2012 Georgia Hilleard
    2013 Georgia Hilleard
    2014 Gabriella Homer
    2015 Sophie White
    2016 Frances Peg
    2017 Grace Lister
  • Under 14 Boy Track Champion

    Wolverhampton Wheelers Under 14 Boy Track Champion
    Ron & Margaret Aspey Cup
    YEAR AWARDED TO
    2008 Jordan Bason
    2009 Adam Lewis
    2010 Ashley Britton
    2011 Ryan Phillips
    2012 Ben Hardwick
    2013 Ben Hardwick
    2014 William Manfield-Yorke
    2015 Daniel Morris
    2016 Ethan Roberts
    2017 Oliver Baker
  • Under 16 Girl Track Champion

    Wolverhampton Wheelers Under 16 Girl Track Champion
    The Joe Dickinson Cup (Was Madison Cup)
    YEAR AWARDED TO
    1990 B Steel & S Wingrave
    1994 J Meyer &J Stollery
    2014 Connie Hudson
    2015 Georgia Hilleard
    2016 Gabriella Homer
    2017 Sophie White
  • Under 16 Boy Track Champion

    Wolverhampton Wheelers Under 16 Boy Track Champion WW.CC Shield
    YEAR AWARDED TO
    1967 Not Awarded
    1968 Not Awarded
    1969 David William Bolton
    1970 Not Awarded
    1971 Not Awarded
    1972 Not Awarded
    1973 Not Awarded
    1974 Not Awarded
    1975 Not Awarded
    1976 Not Awarded
    1977 Not Awarded
    1978 Not Awarded
    1979 Not Awarded
    1980 Not Awarded
    1981 Not Awarded
    1982 Not Awarded
    1983 Not Awarded
    1984 Not Awarded
    1985 Not Awarded
    1986 Not Awarded
    1987 Aaron Caseley
    1988 Richard Archer
    1989 Andrew Colman
    1990 Stephen Edwards
    1991 Peter Smith
    1992 Not Awarded
    1993 Not Awarded
    1994 James Ware
    1995 James Ware
    1996 James Cunningham
    1997 Paul Wilson
    1998 Paul Wilson
    1999 Paul Wilson
    2000 Paul Wilson
    2001 David Evans
    2002 Stuart J Jones
    2003 Andrew Tennant
    2004 Stuart A Jones
    2005 Jessica Potts
    2006 Alex Jones
    2007 Edward Gill
    2008 Edward Gill
    2009 Richard Walkerdine
    2010 Adam Lewis
    2011 Tim Metcalfe
    2012 Jack Smith
    2013 Ben Hardwick
    2014 Ben Hardwick
    2015 Matthew Lewis
    2016 Matthew Lewis
    2017 Ethan Roberts
  • Junior Track Trophy

    Wolverhampton Wheelers Junior Track Trophy WW.CC Shield
    YEAR AWARDED TO
    1977 Roger Willett
    1978 Andy Brittle
    1979 Andy Brittle
    1980 Alan Garner
    1981 M Worley
    1982 Not Awarded
    1983 Jason Hadlington
    1984 Ian Spence
    1985 John Powers
    1986 John Powers
    1987 Aaron Caseley
    1988 Aaron Caseley
    1989 Aaron Caseley
    1990 Jason Meyer
    1991 John Stollery
    1992 Peter Smith
    1993 Peter Smith
    1994 Matthew Wedge
    1995 Matthew Wedge
    1996 Matthew Wedge
    1997 Matthew Wedge
    1998 James Cunningham
    1999 James Cunningham
    2000 Not Awarded
    2001 Not Awarded
    2002 Paul Wilson
    2003 Stuart A Jones
    2004 Not Awarded
    2005 Alastair Carr
    2006 Alastair Carr
    2007 Alex Jones
    2008 John Cooper
    2009 John Cooper
    2010 Martin Hayes
    2011 Richard Walkerdine
    2012 Adam Lewis
    2013 Adam Lewis
    2014 Ben Manfield-Yorke
    2015 James Ireson
    2016 Ethan Davies
    2017 Matthew Lewis
  • Womens Track Racing

    Rachel Lewis Trophy
    YEAR AWARDED TO
    2011 Kate Evans
    2012 Jess Ansell
    2013 Jess Ansell
    2014 Connie Hudson
    2015 Georgia Hilleard
    2016 Gabriella Homer
    2017 Grace Lister
  • Senior Track Championship Trophy

    Wolverhampton Wheelers Senior Track Championship Trophy
    Presented By A Hughes (Geo Dugmore)
    YEAR AWARDED TO
    1960 Alan Hodgetts
    1961 Austin Oakes
    1962 David Pearce
    1963 Hugh Porter MBE
    1964 William Painter
    1965 William Painter
    1966 David Pearce
    1967 James Kemp
    1968 James Kemp
    1969 Ian Potts
    1970 Barry Moore
    1971 Barry Moore
    1972 Neil Kite
    1973 Neil Kite
    1974 Barry Moore
    1975 William Painter
    1976 William Painter
    1977 David Bond
    1978 Phillip Allen
    1979 Phillip Allen
    1980 Phillip Allen
    1981 Phillip Atkiss
    1982 Phillip Atkiss
    1983 Phillip Atkiss
    1984 Phillip Atkiss
    1985 Robert Allen
    1986 Robert Allen
    1987 Richard Hudson
    1988 Robert Allen
    1989 Robert Allen
    1990 Robin J. Kyte
    1991 Robin Everson
    1992 A Phillips
    1993 Peter Smith
    1994 Peter Smith
    1995 Craig Ansell
    1996 Peter Smith
    1997 Craig Ansell
    1998 Malcolm Wilson
    1999 Craig Ansell
    2000 David Morley
    2001 James Cunningham
    2002 Malcolm Wilson
    2003 Mark Northover
    2004 Robin J. Kyte
    2005 Robin J. Kyte
    2006 Jeremy Guy
    2007 John Cooper
    2008 Tony De Leon
    2009 John Cooper
    2010 Jason Colledge
    2011 Lee Aris
    2012 Craig Ansell
    2013 John Cooper
    2014 Timothy Metcalf
    2015 Ben Manfield-Yorke
    2016 Jack Smith
    2017 Matthew Lewis
  • Veteran Track Racing

    WWCC Veteran Cup
    YEAR AWARDED TO
    2012 Jason Colledge
    2013 Jason Colledge
    2014 Jason Colledge
    2015 Jason Colledge
    2016 Jason Colledge
    2017 Jason Colledge
  • Youth Track League

    Youth Track League, Annual Trophy
    YEAR AWARDED TO
    2009 Jordon Bason
    2010 Jack Escritt
    2011 Jack Escritt
    2012 Ben Hardwick
    2013 James Ireson
    2014 Ben Hardwick
    2015 Daniel Morris
    2016 Matthew Lewis
    2017 Grace Lister
  • Junior Track League

    Junior Track League
    Wolverhampton Cycling Association BCF Midland Division Cup
    YEAR AWARDED TO
    2009 John Cooper
    2010 Jess Wieckowski
    2011 George Moore
    2012 Adam Lewis
    2013 Adam Lewis
    2014 Jack Escritt
    2015 Jack Escritt
    2016 Ethan Davies
    2017 Matthew Lewis
  • Senior Track League

    Senior Track League
    Aldersley Stadium Express & Star Cup
    YEAR AWARDED TO
    2009 John Cooper
    2010 Jack Hibberd
    2011 Jack Hibberd
    2012 Adam Lewis
    2013 Jack Escritt
    2014 Jack Escritt
    2015 Jack Escritt
    2016 Matthew Lewis
    2017 Matthew Lewis
  • Veteran Track League

    Wolverhampton Track Cycling Association Cup
    YEAR AWARDED TO
    2009 Alan Davies
    2010 Jason Colledge
    2011 Jason Colledge
    2012 Jason Colledge
    2013 Jason Colledge
    2014 Jason Colledge
    2015 Jason Colledge
    2016 Reece Lowe
    2017 Jason Colledge
  • Womens Track League

    Wolverhampton Wheelers Womens Track WW.CC Challenge Cup
    YEAR AWARDED TO
    1988 Katherine Hartill
    1989 Not Awarded
    1990 Not Awarded
    1991 Wendy Everson
    1992 Wendy Everson
    1993 Not Awarded
    1994 Not Awarded
    1995 Not Awarded
    1996 Not Awarded
    1997 Not Awarded
    1998 Not Awarded
    1999 Not Awarded
    2000 Not Awarded
    2001 Not Awarded
    2002 Not Awarded
    2003 Jessica Potts
    2004 Jessica Potts
    2005 Jessica Potts
    2006 Jessica Potts
    2007 Lauren Carr
    2008 Lauren Carr
    2009 Lauren Creamer
    2010 Lauren Creamer & Kate Evans
    2011 Ella Hopkins
    2012 Paige Millward
    2013 Charlotte Broughton
    2014 Julie Cooper
    2015 Georgia Hilleard
    2016 Gabriella Homer
    2017 Grace Lister